ویروس پاروا (پاروو) در سگ ها چیست؟

یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین ویروس های مربوط به سگ ها، ویروس پاروا یا پاروو هست. دوستان عزیز کیان پت، تلفظ صحیح نام این ویروس، پاروو هست ولی خب در ایران به نام ویروس پاروا شناخته شده پس ما هم با همون نام پاروا مقاله رو ادامه می‌دیم با کیان‌پت همراه باشید.

این ویروس خطرناک واگیردار، در ایران این روزها به دلایل مختلف مانند عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنل‌های پرورش دهنده سگ یا پت شاپ، عدم واکسیناسیون به موقع توله‌ها، کیفیت پایین یا فاسد بودن واکسن ها به خاطر رعایت نکردن زنجیره سرمایی و موارد دیگه، اپیدمی شده و روزانه صد ها توله آلوده به ویروس پاروا به کلینیک‌ها و بیمارستان‌های سراسر کشور برای درمان آورده میشن که متاسفانه تعداد زیادی از این توله‌ها فوت میکنن.

پس با توجه به شرایط حاد الان در کشورمون، به عنوان کسی که تصمیم به خرید سگ یا به تازگی توله سگ کوچولویی رو به سرپرستی گرفته، بر شما واجبه که قبل از اینکه دیر بشه، علائم ویروس پاروا رو بشناسین و راه های پیشگیری و درمانش رو بدونین.

parvavirus

پاروا چیست؟

بیماری پاروا در توله سگ‌ها توسط ویروس پاروا به وجود میاد. این ویروس بسیار مسریه و به سرعت، با تماس مستقیم با توله آلوده به ویروس پاروا یا با تماس غیرمستقیم با اشیای آلوده شده، بین توله‌ها منتقل میشه. توله سگ‌ها اگه مدفوع آلوده به ویروس پاروا رو بو کنن، لیس بزنن یا بخورن به بیماری پاروا مبتلا میشن. همچنین اگه شخصی که به تازگی با توله مریض مبتلا به پاروا در تماس بوده و با دست آلوده توله سگ شما رو نوازش کنه به احتمال زیاد ویروس رو به توله کوچولوتون منتقل می کنه. حتی اگه توله‌ای با اشیای آلوده به ویروس، مثل ظرف آب و غذا، قلاده، اعضای بدن، کفش و لباس در تماس باشه حتما به بیماری پاروا دچار میشه.

ویروس پاروا بخشی از دستگاه گوارشی سگ‌ها رو درگیر می‌کنه و بیشترین آسیب رو به این نواحی می‌زنه. این ویروس روده کوچک رو برای شروع فعالیتش ترجیح میده چون به راحتی سلول هاش رو از بین می‌بره، جذب مواد مغذی رو مختل می‌کنه و در روند تخلیه روده اختلال ایجاد می‌کنه. بیماری پاروا ممکنه روی مغز استخوان، گلبول های سفید خون و در بعضی مواقع روی قلب توله سگ ها نیز اثرات مخربی بذاره.

چرا سگ ها پاروا می‌گیرند؟

توله سگ‌ها از سن ۶ هفتگی تا ۶ ماهگی مستعد ابتلا به بیماری پاروا هستن. توله های سن پایین تر از ۶ هفته، اگه واکسیناسیون مادرشون به موقع و کامل انجام شده باشه، چون هنوز آنتی بادی موجود در خون مادر رو توی بدنشون دارن نسبت به ویروس پاروا مقاوم تر هستن. توله ها حدوداً در سن های ۶، ۸ و ۱۲ هفتگی با تزریق واکسن در برابر این ویروس و اثرات مخرب و کشنده اش مقاوم میشن. نکته خیلی مهم اینه که بدن توله سگ ها تنها زمانی کاملا در مقابل ویروس پاروا مقاوم میشه که هر ۳ دوره واکسیناسیون کامل و به موقع انجام شده باشه، پس صاحبین توله ها تا تکمیل دوره واکسیناسیون باید حواسشون باشه که توله در معرض این ویروس خطرناک قرار نگیره.

نژادهای مستعد ابتلا به بیماری پاروا

 • روتوایلر (Rottweiler)
 • ژرمن شپرد (German Shepherd)
 • دوبرمن پینچر (Doberman Pincher)
 • لابرادور رتریور (Labrador Retriever)
 • آمریکن استفوردشایر تریر (American Staffordshire Terrier)
 • انگلیش اسپرینگر اسپانیل English Springer Spaniel)

تا کی سگ های پاروایی ناقل ویروس هستن؟

parva kit

سگ‌ها و توله های آلوده به ویروس، از ۴ تا ۵ روز بعد از تماس با ویروس پاروا می تونن ناقل باشن. متاسفانه در بعضی موارد زمان شروع علائم بیماری پاروا ممکنه دیرتر از انتقال ویروس به توله اتفاق بیفته یعنی این امکان وجود داره که توله ای ناقل ویروس پاروا باشه ولی هنوز مریض نشده باشه و صاحبش هم حتی ندونه! این دوره رو به اصطلاح دوره کمون ویروس میگن.

توله آلوده به ویروس پاروا می تونه تا ۱۰ روز بعد از بهبودی کامل، ویروس دفع کنه. پس خیلی احتیاط کنین که بعد از تماس با توله پاروا ردی، تا ۱۰ روز بدون ضد عفونی، تعویض لباس و دوش گرفتن به توله های واکسن نخورده یا اونایی که ۳ دوره واکسیناسیونشون کامل نشده دست نزنین.

در خارج بدن سگ شما، در محیط های بسته مثل خانه ویر‌وس پاروا می تونه تا حداقل ۱ ماه دووم بیاره و توله ها یا سگ های ایمن نشده رو بیمار کنه. در محیط های باز مثل حیاط، این ویروس می تونه تا چند ماه زنده بمونه و اگه شرایطش فراهم باشه حتی تا ۱ سال هم دووم میاره.

نکته خیلی مهمی که برای ضد عفونی محیط باید بدونین اینه که فقط و فقط وایتکس (سفید کننده) و ماده مخصوص ضد عفونی کننده محیط های نگهداری حیوانات زنده TH4) یا (TH5می تونن این ویروس رو بکشن. الکل در از بین بردن ویروس پاروا هیچ تاثیری نداره.

علائم بیماری پاروا در سگ‌ها

پاروا برای توله سگ ها بیماری بسیار سختیه. هر چه زودتر بتونین شروع این بیماری رو تشخیص بدین و اقدام به درمان کنین، احتمال نجات یافتن توله کوچولوتون بالاتر میره. بیماری پاروا در توله ها بیشتر شایع هست، پس هر زمان حس کردین توله سگتون سرحال نیست حتما با دامپزشک تماس بگیرید. ولی بیشتر حواستون به علائم زیر باشه :

 • اسهال خونی
 • استفراغ
 • تب
 • بیحالی
 • بی اشتهایی
 • کاهش وزن
 • ضعف شدید
 • کم شدن آب بدن
 • افسردگی

هر کدوم از این علائم، علاوه بر بیماری پاروا، به تنهایی می تونن خطرناک و نشان دهنده بیماری جدی دیگه ای باشن پس هر زمان هر کدوم از این علامت ها رو در توله سگتون دیدین حتما به همراه سگتون سریع به کلینیک یا بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنید.

درمان بیماری پاروا در سگ‌ها

دامپزشک پس از معاینه بالینی و دیدن علائم، با استفاده از کیت های مخصوص یا آزمایش خون، می تونه بیماری پاروا رو تشخیص بده. در بعضی از کشورها، از تستی به نام ELISA استفاده می کنن تا با پیدا کردن آنتی ژن ویروس پاروا در مدفوع سگ بیمار، تشخیص دقیق تری داشته باشن.

متاسفانه هیچ درمان قطعی ای برای بیماری پاروا وجود نداره. دامپزشک فقط می تونه مراقبت های ویژه ای رو در طول مدت بیماری به شما توصیه بکنه و با سرم تراپی و دارو، برخی از علائم بیماری مثل اسهال، استفراغ و کمبود آب بدن رو کنترل کنه.

ویروس های خطرناک مثل پاروا، سیستم ایمنی بدن توله سگ رو با کاهش گلبول های سفید، پایین میارن و باعث میشن اونا نتونن با بیماری های باکتریایی قابل درمان دیگه هم مقابله کنن. آسیبی که ویروس پاروا به جداره روده وارد می کنه احتمال ابتلا به عفونت های ثانویه رو افزایش میده. دامپزشک ها معمولا از آنتی بیوتیک ها برای کمک به سیستم ایمنی بدن توله سگ شما استفاده و برای نظارت راحت تر بر وضعیت توله، اون رو بستری می کنن.

پاروا جزو بیماری های کشنده در سگ ها دسته بندی میشه. در صورت شروع به موقع درمان، بیشتر توله هایی که تا ۴ روز اول شروع بیماری زنده بمونن ممکنه به طور کامل خوب بشن. طول درمان توله ها بسته به شدت بیماری متفاوته ولی تقریبا اکثرشون در طول مدت ۱ هفته کاملا درمان میشن و به زندگی طبیعی خود با بدنی ضعیف تر برمیگردن.

پس از درمان، حتما با دامپزشک خود برای تقویت سگتون مشورت کنین و اگه سگ دیگه ای در خانه دارین در مورد مراقبت های ضروری اطلاعات بگیرید.

راه‌های پیشگیری از ابتلای توله سگ به پاروا

بیماری پاروا قابل پیشگیری هست. مهم ترین کاری که باید انجام بدین واکسیناسیون به موقع و کامل توله سگ کوچولوتونه. همین طور سگ های ماده ای که برای پرورش نگهداری میشن، بهتره که دوره های واکسن پاروا رو کامل خورده باشن تا توله های تازه متولد شده، آنتی بادی های ویروس پاروا رو تا چند هفته اول زندگی در بدن خود داشته باشن.

نکته بعدی جلوگیری از تماس داشتن سگ ها و توله های دیگه با توله سگ های واکسن نخورده هست. با توجه به شرایط بحرانی ایران و شیوع گسترده ویروس پاروا در کشور، توصیه ما به شما اینه که تا سن ۴ یا ۵ ماهگی توله سگتون رو، حداقل تا قبل از کامل نشدن دوره های واکسیناسیونش، بیرون یا به پارک نبرین. البته اجتماعی شدن توله ها نیازمند دیدن انسان ها و سگ های دیگه در سن پایین هست پس بعد از تزریق واکسن سوم، میتونین دوستانی که سگ بالغ واکسن خورده دارن رو به خانه دعوت کنید تا توله سگ شما تعامل با سگ های دیگه رو هم یاد بگیره.

آیا ویروس پاروا به انسان منتقل میشه؟

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، ویروس پاروا به هیچ عنوان از سگ به انسان منتقل نمیشه و همین طور برعکس. این ویروس فقط بین سگ‌ها انتقال پیدا می کنه و به هیچ عنوان خطری برای انسان نداره.

در انتها مجدد تاکید می کنم که پاروا بیماری خطرناکی برای سگ‌هاست که به راحتی و به سرعت بین توله ها منتقل میشه. داشتن اطلاعات کافی درباره این بیماری، علائمش، درمان و راه های پیشگیریش به شما کمک می کنه تا از توله سگتون بهتر مراقبت کنین ولی در صورت مشاهده علائم، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *