راهنمای کامل خرید سگ

خرید سگ بدون اطلاعات کافی از نژادها، نحوه نگهداری و پیدا کردن پرورش دهنده قابل اعتماد کار سختیه مخصوصا برای کسانی که تا حالا سگ نداشتن و برای اولین بار می خوان سگ بگیرن. چون وقتی یه سگ یا توله ای رو خریدین، در واقع دارین یه عضو جدید به خانوادتون اضافه می کنید پس مسئولیت نگهداری ورسیدگی بهش تا آخر عمر به عهده شماست. برای خرید بهترین و مناسب ترین نژاد بر اساس شرایط زندگی و شخصیتتون، بهتره قبل از اینکه تصمیم به خرید سگ بگیرید، حتما به اندازه کافی در موردش از منابع معتبر مطالعه کرده باشین.

با کیان پت همراه باشین تا با دونستن نکات ریز و کاربردی خرید سگ، بهترین، سالم‌ترین و مناسب‌ترین همراه خودتون رو انتخاب کنین و به خونه تون بیارین که تا آخر عمر عشق خالص رو بدون هیچ چشم داشتی بهتون هدیه کنه.

راهنمای کامل خرید سگ

قدم اول :

تصمیم به خرید توله سگ

مهمترین نکته‌ای که در تصمیم برای خرید سگ باید به آن توجه کنیم اینه که سگ ها موجوداتی مهربان، وفادار و اجتماعی هستن و  طول عمر سگ ها، بسته به نژاد و کیفیت نگهداری، از ۹ تا ۱۶ حتی ۲۰ سال هست که در طول این مدت مسئولیت تمام هزینه‌های نگهداری، آموزش‌های مقدماتی و یاد دادن قوانین محیط زندگیش، واکسیناسیون و درمان و در نهایت وقت گذاشتن برای بازی کردن باهاش (در اصل تخلیه انرژیش) بر عهده شماست.

پس قبل از خریدن یا سرپرستی گرفتن یک سگ باید با مطالعه و تحقیق، تمام مسائل و مشکلات مربوط به نگهداری اون رو بسنجید تا با توجه به بودجه، محیط و شرایط زندگیتون این کار رو انجام بدین به قول معروف، پیشگیری همیشه بهتر از درمانه!

انتخاب مناسب‌ترین نژاد سگ

قدم دوم :

انتخاب مناسب‌ترین نژاد سگ

طبق آمار رسمی، سگ‌ها بیشترین تنوع نژادی رو بین جانوران کره زمین دارن پس انتخاب نژاد سگ تنها از روی ظاهر، بزرگترین اشتباه در سرپرستی یا خرید سگ هست.

سازمان جهانی سگ  (FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONAL) تعداد ۳۵۴ نژاد سگ مختلف را به ثبت رسونده که از نظر شکل، اندازه جثه، هوش، خلق و خو، میزان ریزش مو و موارد دیگه با هم تفاوت دارن و مطمئناً انتخاب نژاد درست با توجه به شرایط زندگی شما و هدفتون از خرید سگ از بین این همه نژاد بدون اطلاعات کافی کار سختیه.

برای انتخاب مناسب‌ترین نژاد سگ با توجه به نیاز خودتون باید خصوصیات سگ‌ها رو بدونین تا بعد از خرید از تصمیمی که گرفتین پشیمون نشین، برای انتخاب بهتر می‌توانید از چه نژادی برای من مناسبه در سایت ما استفاده کنید تا بهترین نژاد رو بر اساس علایق خودتون انتخاب کنید.

چه سگی برای من مناسبه؟

قدم سوم :

پیدا کردن پرورش دهنده سگ مناسب

با توجه به افزایش روز افزون پرورشگاه‌های غیر اصولی در سراسر کشور، برای انتخاب پرورش‌دهنده سگ حرفه‌ای، باید بدونین چه فاکتورهایی رو در نظر بگیرید.

  • فضای مناسب با توجه به تعداد سگ‌ها و رعایت بهداشت محل نگهداری

پرورش دهنده‌های سگ حرفه‌ای دلسوزانه و متعهد، فضای مناسب و معقولی رو برای نگهداری سگ‌هاشون با توجه به تعداد اونا در نظر میگیرن و با تغذیه مناسب، مواد غذایی ضروری مورد نیاز سگ‌ها رو تامین می‌کنن تا توله‌هایی که پرورش می‌دن، سالم و قوی باشن. اینگونه پرورش دهنده‌ها از بازدید شما از مجموعه شون هراسی ندارن و با کمال میل پذیرای شما هستن. بنابراین مجموعه پرورش سگی رو برای خرید توله انتخاب کنید که اجازه بازدید از محل نگهداری سگ‌هاشون و توله‌ها در کنار پدر و مادر رو به شما بده.

توجه کنید که در زمان خرید سگ به وضعیت خود توله هم توجه کنین و در صورتی که توله‌ها کثیف و ضعیف، بی حال یا لاغر بودن به هیچ وجه از اون مجموعه پرورش سگ نخرید. همچنین به پرورش دهنده‌هایی که توله سگ زیر ۵۰ روز می‌فروشن اعتماد نکنین چون در علم دامپزشکی در بدترین حالت توله‌ها باید تا ۸ هفتگی شیر مادر رو بخورن تا سیستم ایمنی بدنشون بالا باشه و به راحتی مریض نشن و یه پرورش دهنده سگ حرفه‌ای این رو می دونه و رعایت می کنه.

پس پیش از خرید سگ از پروش دهنده سوالاتی بپرسید تا از علم و آگاهیش نسبت به وضعیت توله سگ‌ها و برنامه‌های مجموعه برای برطرف کردن نیازهای سگ‌هاشون اطلاعاتی رو بدست بیارین. حتماً در مورد تغذیه توله‌ها و پدر و مادر و وضعیت واکسیناسیون و انگل زدایی اونا از پرورش‌دهنده سوال کنین و مدارک بهداشتی توله رو ببینید. در صورت ادعای پرورش دهنده بر وارداتی بودن والدین حتما مدارک خارجیشون رو از نزدیک ببینین، نه عکسش رو توی گوشی!

 

  • نوشتن تفاهم نامه برای خرید سگ و گرفتن ضمانت سلامت سگ

برای اینکه خیالتون از بابت سالم بودن سگ راحت باشه حتما زمان خرید سگ با مجموعه پرورش تفاهم نامه‌ای رو بنویسید که در اون پرورش دهنده متعهد بشه در صورت داشتن بیماری‌های ویروسی خطرناک و کشنده مثل ویروس پاروو(پاروا ویروس)، ویروس دیستمپر و مشکلات مادرزادی، سگ رو از شما پس بگیره و کل مبلغ رو به شما برگردونه. در مقابل شما هم متعهد می‌شین که تا قبل از اتمام مهلت تعیین شده که معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعته، سگ رو به کلینیک یا بیمارستان معتبر دامپزشکی ببرین و در صورت مثبت بودن کیت‌های پاروا یا دیستمپر، و یا مشخص شدن مشکلات مادرزادی در معاینه بالینی، تنها با در دست داشتن کیت‌ها و گرفتن گواهی مهر شده از دکتر دامپزشک سگ رو جهت مرجوع کردن به مجموعه برگردونید.

توله سگ داخلی چیست؟

توله سگ داخلی به توله‌ای گفته میشه که در داخل ایران متولد شده باشه، هر چند که پدر و مادرش از کشور دیگه ای وارد ایران شده باشند. این توله ها پاسپورت و مدارک خارجی ندارن و فقط همراه با شناسنامه فارسی از کلینیک دامپزشکی ایرانی به شما تحویل داده میشن.

توله سگ وارداتی چیست؟

در مقابل، توله وارداتی به توله ای گفته میشه که در کشوری به غیر از ایران، مثل روسیه، اوکراین، آلمان و … به دنیا آمده و بعد از واکسیناسیون به ایران آورده شده. این توله ها حتما پاسپورت خارجی دارن و اگه ازپرورش دهنده‌های معتبر در اون کشورها خریداری شده باشن، حتما دارای میکروچیپ یا تتو (خالکوبی در زیر شکم برای سگ‌های کوچک آپارتمانی و داخل گوش برای نژادهای بزرگ) می‌باشند که همراه مدارکی شامل پاپی کارت (کارت توله سگ که اطلاعات مهمی مانند مشخصات توله، نام و شجره پدر و مادر، نام و مشخصات پرورش دهنده)، برگه سلامت کشور مربوطه، برگه خروج از کشور مبدا یا شجره نامه صادر شده از سازمان جهانی سگ FCI به شما تحویل داده میشن.

نکته خیلی مهم اینه که شجره نامه فقط و فقط برای توله‌های ۴ ماه به بالا صادر میشه و نکته مهم‌تر اینکه فقط در صورت داشتن پاپی کارت می‌شه برای توله شجره‌نامه ثبت کرد.

برای ثبت شجره‌نامه اکسپورت برای سگ وارداتیتون به نام خودتون می‌تونید روی کمک مجموعه کیان پت حساب کنید.

تفاوت بین توله های داخلی و وارداتی چیست؟

تفاوت بین توله های داخلی و وارداتی چیست؟

سازمان جهانی سگ، استانداردهایی برای پرورش اصولی سگ‌ها مخصوص هر نژادی تعیین کرده که هر کِنِل (Kennel) یا پرورش دهنده‌ای که بخواد عضو این سازمان بشه باید حتماً اونا رو رعایت کنه. شرایطی که این سازمان برای پرورش دهنده‌ها در نظر گرفته، همه جوانب رو برای زندگی راحت‌تر و طبیعی مامان‌ها و توله‌ها، از جمله متراژ و محیط نگهداری سگ، تغذیه درست، داشتن فضای مناسب برای هواخوری روزانه و تمرینات، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فضایی ایزوله برای زایمان و رشد توله‌ها رو در بر می‌گیره. ضمن اینکه حداکثر سن تولید مثل برای هر نژادی تعیین شده هست و زمانی که سگی به اون سن می‌رسه، عقیم میشه. همین طور در صورتی که سگی به دلیل ضعف ژنتیکی، توانایی فیزیکی و روانی توانایی به دنیا آوردن توله‌های سالم رو نداشته باشه، عقیم میشه. تمام کنل‌های پرورش سگِ عضو این سازمان موظف هستن که این شرایط رو برای مادرها و توله‌هاشون فراهم کنن در غیر این صورت از سازمان جهانی سگ حذف میشن و پشتیبانی این سازمان رو از دست میدن.

در نتیجه، سگ‌های ماده کنل های عضو FCI در محیطی بهداشتی با فضا و تغذیه مناسب نگهداری میشن و از نظر فیزیکی و روانی در سلامت کامل هستن، پس توله‌هایی که به دنیا میارن از سیستم ایمنی بالایی برخوردارند.

در ایران، چون نظارتی روی پرورش سگ‌ها انجام نمیشه، معمولا مولدها تمام عمر در شرایط بدی (بعضاً توی قفس) با عدم رعایت بهداشت نگهداری میشن و تغذیه نامناسب دارن و مواد غذایی مورد نیاز بدنشون تامین نمیشه، در کل زندگی نرمالی رو تجربه نمی‌کنن. حتی در پرورشگاه‌های بزرگ و معتبرِ سگ های کار در ایران که مجوز فعالیت از سازمان جهاد کشاورزی رو دارن، به دلیل بالا بودن قیمت مواد غذایی، سگ‌های مولد اکثراً فقط با کله مرغ تغذیه میشن که منبع غذایی مناسبی برای سگ‌ها نیست.

این سگ ها پر از ناهنجاری رفتاری و ضعف جسمانی هستن و توله‌هایی که به دنیا میارن اصولا ضعیف و مستعد بیماری های مختلف هستند و معمولا در همان سنین کم بر اثر بیماری‌های ویروسی شایع یا انگل شدید جونشون رو از دست میدهند.

روش تشخیص سگ با اصالت

تشخیص وارداتی بودن سگ‌ها مخصوصا نژاد پامرانین، تحقیقات زیاد از منابع معتبر خارجی و تجربه طولانی می‌طلبه. حتی تشخیص اصالت توله های این نژاد از میکسش با نژادهای دیگه (که در حال حاضر به صورت گسترده در سراسر ایران داره انجام میشه) برای عموم مردم غیر ممکنه. چون همه توله‌های پامرانین و حتی میکس هاش بسیااار بسیااار کوچولو وبامزه و پشمالو تشریف دارن و فقط افرادی که از استانداردهای این نژاد مطلع هستن می‌تونن در تولگی اصالت و کیفیت و حتی وارداتی بودنش رو تشحیص بدند.

البته سگ‌هایی که از خارج کشور خریداری میشن با در نظر گرفتن هزینه خرید و ارسال دلاریشون به ایران، قیمت خیلی بالا‌تری نسبت به سگ‌های پرورش داخل دارن که طبیعتا‌ روی انتخاب شما می تونه تاثیر زیادی داشته باشه.

در کل همونطور که بالاتر گفتم، توصیه می کنم زمان خرید توله های داخلی از هر نژادی، در صورت امکان پدر و مادر توله رو از نزدیک ببینید تا از اصالتش مطمئن بشید همین طور از وضعیت جسمانی و شرایط زندگی و محیط نگهداریشون اطلاع پیدا کنید. در غیر این صورت حتما فیلم جفتگیری پدر و مادر و شیردهی به توله با ذکر تاریخ رو از پرورش دهنده سگ درخواست کنید. اگه کارش رو اصولی، دلسوزانه و حرفه ای انجام بده به راحتی این فایل‌ها رو در اختیارتون می ذاره.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *