آشنایی با علت گاز گرفتن سگ و آموزش ترک عادت گاز گرفتن

توله‌سگ کوچولوی شما دست و پایتان را گاز می‌گیره؟ به نظرتون گاز گرفتنش طبیعیه؟ می‌خواید بدونید چه کار باید بکنید تا سگتون دیگه شما و وسایلتون را گاز نگیره، این مقاله به شما کمک می‌کنه تا دلایل این گازهای دردناک توله سگ خودتون رو بشناسید و اصلاحش کنید پس با کیان پت همراه باشید.

توله سگ‌ها، از هر نژادی که باشند، بیشتر وقتشون را به بازی، جویدن و آشنایی با محیط می‌گذرانن و این کار را با دهان و دندان‌های تیزشون انجام می‌دهند. وقتی سگ‌ها با شما بازی می‌کنند، معمولاً دست و پا یا لباستون را گاز می‌گیرند که این کارشون زمانی که ۲ ماهه هستند، چون قدرت فکش زیاد نیست و بیشتر گاز گازی می‌کنند خیلی بامزه به نظرتون می‌رسه ولی وقتی ۳ یا ۴ ماهه و قوی‌تر شوند تحمل این گازهای دردناک و پاره شدن لباس‌های شما خیلی سخت و غیرقابل تحمل می‌شود.

puppy biting

 

دلایل مختلف گاز گرفتن توله سگ ها

سگ‌ها به دلایل مختلفی شروع به گاز گرفتن وسایل یا افراد می‌کنند بریم که با هم به بررسی تعدادی از این دلایل بپردازیم:

آشنایی سگ با محیط اطراف

آشنایی سگ با محیط اطراف

اصلی‌ترین دلیل اینکه توله ها زیاد گاز میگیرن آشنایی با محیط و اشیا و آدماست. دقیقا شبیه کودک انسان که در ابتدای زندگیش، همه چی رو می کنه تو دهنش! با این کار با ماهیت اجسام از جمله جنس و مزه‌اش آشنا میشن و تصمیم میگیرن که تکرارش کنن یا نه. اگه جنس و مزه اون شی براشون جذاب باشه یا مزه خوبی داشته باشه به گاز گرفتنش ادامه میدن. توله‌ها زمانی که وارد خونه جدیدشون میشن، معمولا شروع به جویدن فرش، پایه مبلمان، کنترل تلویزیون یا گوشی موبایل شما، ظرف غذا و تخت خوابشون، بالش، پادری اتاق و تقریبا هر چیز دیگه ای که در دسترسشون باشه می کنن پس حواستون باید خیلی بهشون باشه تا بتونید به موقع از ضرر مالی خودتون و جانی توله سگتون جلوگیری کنید.

در آوردن دندان در سگ

در اومدن دندان ها و خارش لثه

زمانی که دندان های توله ها شروع به بیرون اومدن از لثه می کنه توله ها هم مانند کودکان درد و خارش شدیدی رو حس می کنن و برای از بین بردنش هر چی اطرافشون باشه رو گاز می گیرن. جالبه که بدونین در سگ ها هم از سن ۴ ماهگی، دندان های شیری  به مرور زمان میریزه و دندان‌های اصلی جایگزین میشه!

 

عدم یادگیری کنترل رفتار هنگام بازی 

زمانی که توله‌ها در سن پایین با هم بازی می کنن نکته خیلی مهمی رو یاد می گیرن، اینکه قدرت گاز گرفتنشون رو کنترل کنن. در حین بازی، توله ها متوجه میشن که زمانی که گاز می گیرن چه مقدار باید فشار بدن و اینکه اگه فشار فکشون از یه حدی بیشتر باشه چه اتفاقی میفته. چون اگه توله ای گاز محکمی از توله دیگه بگیره ودردش بیاره، توله آسیب دیده جیغ می زنه و دیگه به بازی ادامه نمیده. بنابراین توله ها می فهمن که با کم کردن فشار فکشون در زمان بازی، می تونن همبازیشون رو زمان بیشتری در کنارشون داشته باشن. بعضی از توله ها ممکنه با یکبار تجربه این موضوع رو متوجه بشن ولی برای بعضی دیگر با تکرار این رفتار با توله های مختلف و در بازه زمانی طولانی تری یاد میگیرن که با آرامش و کنترل بیشتری بازی کنن.

 

عدم اعتماد سگ به شما

در مواقعی که می خواین اسباب بازی یا خوراکی یا حتی وسایل شخصی خودتون رو از توله بگیرین، ممکنه توله سگ کوچولوی بانمک و مهربونتون به طرز خشنی به دست شما حمله کنه و گازتون بگیره! در واقع توله داره مشخصا به شما میگه که از خودش و غنیمتی که به سختی به دست آورده فاصله بگیرین تا در آرامش ازش لذت ببره. در این شرایط معمولا توله ها قبل از اینکه به دست شما حمله کنن، مضطرب میشن و غرش می کنن ولی اگه به سرعت دستتون رو ببرین و چیزی که در دهن داره رو ازش بگیرین یا به خاطر غرش کردن دعواش کنین، ممکنه از دفعه های بعد بدون اخطار، گازتون بگیره. روش درست گرفتن چیزی از یه سگ، اینه که یه چیز هیجان انگیز یا خوشمزه دیگه ای رو باهاش جایگزین کنید. اینجوری دیگه توله ترس از دست دادن چیزی رو نداره چون می فهمه وقتی شما چیزی رو ازش میگیرین یه چیز بهتر به جاش بهش می دین پس بهتون اعتماد می کنه.

ترس از ناشناخته‌ها در سگها

ترس از ناشناخته ها

توله سگ ها زمانی که با یه شی یا حرکت جدید ناشناخته روبرو میشن یا اگه از چیزی خوششون نیاد ممکنه گاز بگیرن. شاید به نظر برسه این حرکت از روی قدرت نمایی و قلدربازیشونه ولی در واقع از روی ترس و استرس و برای دفاع از خود این کارو میکنن.

توله شما ممکنه زمانی که سعی کنید ناخنش رو بگیرین، حمامش کنین، از روی زمین بلندش کنین، قلاده اش رو تنش کنین یا از زیر تخت بکشیدش بیرون، گازتون بگیره. در این مواقع، زمانی که شما بیخیال انجام این کارها بشین، توله هم از حالت دفاعی خارج میشه. اگه توله رو بابت نشون دادن این رفتارها در شرایط ناشناخته و استرس زا دعوا کنین، همه چی بدتر میشه. باید سعی کنید با آرامش و استفاده از خوراکی یا تشویقی قدم به قدم پیش برید و ترغیبش کنین که اجازه بده کاری که نیاز هست رو باهاش انجام بدین.

توجه داشته باشید که لوازم جدیدی که توله شناختی ازش نداره مثل برس و ناخن گیر رو ابتدا جلوی صورتش بگیرید تا بو کنه و باهاش آشنا بشه و ببینه که براش خطری نداره. بعد با استفاده از خوراکی حواسش رو پرت کنید و کارتون رو انجام بدین.

گاز گرفتن هایی که ظاهرا دلیل مشخصی ندارن معمولا نشان دهنده این هستن که توله، با اینکه علائم مشخص بیماری نداره، ممکنه در ناحیه ای از بدن درد داشته باشه یا احساس ناراحتی بکنه. اگه احساس کردید گاز گرفتن توله شما غیر طبیعیه و هیچ کدوم از شرایط بالا دلیل این رفتارش نیست، حتما به همراه توله کوچولوتون به دامپزشک مراجعه کنید.

در نهایت اگه با انجام تمام کارهایی که گفته شد، بازم نتونستید رفتار درست رو به توله سگتون یاد بدین، حتما از یه مربی با تجربه کمک بگیرید چون اگه این رفتار در زمان تولگی اصلاح نشه، در بلوغ دردسرهای زیادی برای شما و اطرافیانتون به وجود میاره.

روش های جلوگیری از گاز گرفتن سگ ها

مهم‌ترین نکته که باید به سگ آموزش دهید این است که رفتارش رو کنترل کند. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که برای هر توله ممکن است یک روش بهتر از دیگری جواب بدهد. هدف اصلی این است که به توله خود یاد بدهید که کلاً آدم‌ها را گاز نگیرد. ولی قبل از آن باید به توله آموزش دهید که پوست انسان خیلی حساس است و زمان بازی با شما از دهان و دندان‌هایش با احتیاط و آرام استفاده کند.

بعضی از مربیان و رفتارشناسان حیوانات معتقد هستند که اگر سگی در تولگی یاد بگیرد موقع تعامل با انسان‌ها قدرت فکش رو کنترل کند و آرام گاز بگیرد، در بزرگسالی نیز می‌تواند بهتر با انسان‌ها تعامل کند.

توله‌ها زمان بازی با همدیگر، علاوه بر دویدن و روی هم پریدن، یکدیگر را نیز گاز می‌گیرند. گاهی وقت‌ها یکی از توله‌ها هم‌بازی خودش را بیش از حد محکم گاز می‌گیرد که جیغ همبازی از درد درمیاید و از بازی دست می‌کشد. توله‌ای که محکم گاز گرفته هم از جیغ همبازی خودش جا می‌خورد و عقب می‌رود. ولی بعد از چند دقیقه دوباره هر دو تا به بازیشان ادامه میدادن و این اتفاق برای  توله‌‎ها یاد می‌گیرند که موقع بازی قدرت فکشان را کنترل کنند تا بازی بدون توقف ادامه پیدا کند.

با استفاده از همین روش می‌توانید به توله‌تان یاد بدهید که قدرت گاز گرفتنش را کنترل کند. یعنی چه کاری کنیم؟

اول اینکه اجازه بدهید توله با دستتان بازی کند تا یک گاز محکم بگیرد وقتی این کار را کرد فریاد بلندی از درد بکشید و دستتان را بی حرکت بر روی زمین بگذارید. این کار احتمالا توله شما را متعجب می کند و برای لحظه‌ای دست از بازی بر میدارد. اگه فریادتان تاثیری روی توله نداشت و به گاز گرفتن ادامه داد خیلی جدی و محکم بهش بگویید “نکن” یا “گاز نگیر”. و دستتان رو روی زمین گذاشته و تکون ندهید. زمانی که دست از گاز گرفتن کشید یا به جای آن شروع کرد به لیس زدن دست شما، تشویقش کنید مثلا بگویید “آفرین پسر یا دختر خوب” و مثل قبل به بازی ادامه بدهید. زمانی که دوباره گاز محکم گرفت همین روند رو تکرار کنید. حواستون باشه که در یک بازه زمانی ۱۵ دقیقه‌ای فقط ۳ بار این تمرین رو انجام بدهید و بقیه زمان بازی رو از عروسک یا توپ استفاده کنید تا دستتان آسیب نبیند.

اگه با فریاد یا فرمان شما توله به گاز گرفتن ادامه بدهد، دستتان را از دسترس سگ دور کنید و برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه بازی را متوقف کنید. در صورت نیاز می‌توانید حتی از جای خود بلند بشوید و از توله دور شوید. بعد از ۱۰ تا ۲۰ ثانیه به سمتش برگردید و به ادامه‌ی بازی تشویقش کنید و در صورت تکرار، مجدد این کار رو انجام بدهید. اگه نتوانستید از دسترسش دور بشوید و به هوای گاز گرفتن به دنبال پای شما آمد، می توانید از اتاق بیرون بروید یا روی مبلی که توله نمی‌تواند بپرد بنشینید. این خیلی مهم است که توله شما متوجه شود زمانی که آروم بازی می‌کند و فقط گازگازی می‌کند بازی ادامه دارد و زمانی که خشونت به خرج بدهد بازی متوقف می‌شود. این تمرین رو تا جایی ادامه دهید که دیگر گاز توله هیچ فشار و دردی نداشته باشد. حتی می توانید برای اینکه هیچ وقت کسی رو گاز نگیره قوانین این تمرین رو سخت‌تر کنید یعنی زمانی که دندون توله رو روی پوستتون حس کردید فریاد بزنین و مراحلی که در بالا گفته شده رو انجام بدهید.

در مرحله بعدی، هر موقع توله سگ خواست دست یا پاتان را گاز بگیرد، عروسک یا اسباب‌بازی دندانی رو به سمتش ببرید و با حرکت دادنش جلوی صورت توله، تحریکش کنید که آن را گاز بگیرد.

گاز گرفتن سگ - علت و روش های جلوگیری از آن

بعضی از توله‌ها زمانی که می‌خواهید نازشون کنید به دست شما حمله می‌کنند و این نوازش رو با دعوت به بازی اشتباه میگیرند. اگه توله شما هم نمی گذارد نازش کنید می تونید با دست دیگه تان خوراکی بهش بدین تا سرگرم اون بشه و کم کم به لمس شدن بدون گاز گرفتن عادت کنند.

بیشتر سعی کنین بازی‌هایی را انتخاب کنید که دست شما تماسی با توله نداشته باشد مثل پرتاب توپ یا اسباب بازی. همیشه سعی کنید عروسک پارچه‌ای یا اسباب بازی طنابی در دسترس داشته باشید که اگه توله در زمان راه رفتن به پای شما حمله کرد با ایستادن و تکان دادن اسباب بازی تشویقش کنید که با اسباب‌بازی، بازی کند.
با  تکرار این کار کم کم توله یاد میگیرد که فقط با اسباب بازی های خود بازی کند نه با اعضای بدن شما. اگه عروسکی دم دستتان نبود بی حرکت وایسید تا زمانی که توله دست از گاز گرفتن پای شما بردارد بعدش حتما با دادن خوراکی یا اسباب بازی تشویقش کنید و این کار رو تا زمانی که راه رفتن شما تو فضای خونه برایش عادی بشود ادامه بدهید.

سعی کنید اسباب بازی‌های متنوع و صدا دار براش تهیه کنید تا ترجیح بدهد با آنها بازی کند تا با لباس‌های شما و اگه توله شما واکسن‌هایش رو کامل خورده باشد، می‌توانید برای بازی با توله‌ها و سگ‌های دیگر، بیرون ببرینش یا دوستانی که سگ‌های بالغ خوش اخلاق دارد را به خونه دعوت کنید تا توله شما علاوه بر تخلیه انرژی، تعامل با سگ‌های دیگر را یاد بگیرد و اجتماعی بشود.

در کل تخلیه انرژی درست توله باعث میشود که از خستگی، تمایلی به خشن بازی کردن و قدرت نمایی کردن نداشته باشه.
شعار مربی‌های سگ اینه که “یه سگ خسته، یه سگ خوشحاله”

در آخر باید گفت که این گاز گرفتن‌ها و رفتارها در توله سگ‌ها کاملا طبیعی و این شما هستید که باید زمان و انرژی لازم رو بگذارید و با صبر و حوصله و به تدریج قوانین زندگی با خودتان رو به توله یاد بدهید.

 

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *